021-55420140 | 09124072004
صفحه اصلی
درباره ما
خدمات
پیچ شش گوش آچارخور
پیچ آلنی
استد بولت | استاد بولت
پیچ خشکه
پیچ استیل | پیچ استنلس استیل
فروش پیچ و مهره
واشر تخت
واشر فنری
پیچ و مهره گالوانیزه
پیچ و مهره داکرومات
پیچ متری
مهره شش گوش فولادی
مهره استیل
تماس
واشر فنری

واشر فنری

واشر فنری که معمولا همراه با واشر تخت در اتصال پیچ و مهره مور استفاده قرار میگیرد معمولا از جنس آهنی و گاهی استیل تولید شده که در حالت آهنی همراه با آبکاری گالوانیزه سرد عرضه میشود. سایز واشر فنری (در زبان انگلیسی Split washer, Spring Washer) بسته به سایز پیچ انتخاب شده معمولا از سایز 5 میلیمتر تا 36 میلیمتر متغیر می باشد. واشر فنری طبق استاندارد DIN127 در دستگاه استاندارد آلمانی تولید میشود. هدف اصلی از استفاده از واشر فنری افزایش تنش اتصال می باشد. هر چند از واشر فنری برای قفل کردن اتصال پیچ و مهره ها نیز استفاده می شود. بدین معنا که در اتصالات دینامیک پیچ و مهره ها یعنی جایی که پیچ و مهره بر روی دستگاه ها و قطعات ارتعاشی بسته می شوند بر اثر حرکت پیچ و مهره در معرض باز شدن قرار می گیرند. استفاده از واشر فنری در واقع با افزایش تنش اتصال مانع از باز شدن پیچ و مهره بر اثر ارتعاش می شود. پتروپیچ بورس انواع واشر فنری در سایز های مختلف می باشد. واشر فنری با آبکاری های مختلفی در بازار عرضه میشود که این آبکاری و کیفیت آن بالاخص در مورد واشر فنری آهنی و فولادی عامل مهمی در طول عمر آن محسوب می شود. پترو پیچ تولید کننده انواع واشر فنری در سایز های مختلف و با آبکاری های مختلف می باشد.

واشر فنری آهنی گالوانیزه

واشر فنری آهنی در سایز های مختلف تا 36 میلیمتر برای اتصالات پیچ و مهره های شش گوش و آلن و مطابق با استاندارد DIN127 تولید میشوند. واشر فنری آهنی دارای انعطاف بالاتری نسبت به موارد فولادی و خشکه می باشد. استفاده از آهن در ساختار واشر فنری با گرید آهن آسیب پذیری آن در برابر زنگ زدگی را بالا می برد و از این رو معمولا آبکاری گالوانیزه سرد بر روی سطح بیرونی واشر فنری آهنی انجام می گیرد. در بسیاری از زبان ها با واشر تخت واشر لاک یا واشر قفلی نیز می نامند و دلیل آن جلوگیری کاربری این واشر از باز شدن اتصالات بالاخص تحت ارتعاش است. در ماشین آلات مکانیکی که تحت ارتعاش قرار دارند با ارتعاش ماشین اتصالات و بدنه دچار تغییر مکانهای میکرونی شده و این سبب میشود اتصال پیچ و مهره بدون واشر فنری تنش اتصال را در کسری از ثانیه از دست داده و مهره بچرخد و با تکرار ارتعاش به تدریج بصورت کامل باز شود. از آنجا که واشر فنری تحت تنش فشاری بسته میشود با ایجاد این تغییر مکانهای میکرونی به سطعت تغییر ارتفاع داده و تنش اتصال را حفظ کرده مانع از باز شدن مهره میشود.

واشر فنری آهنی گالوانیزه

واشر فنری استیل

واشر فنری استیل در دو گرید A2 , A4 که به ترتیب از استنلس استیل گرید 304 و 316 تولید میشود در سایز های میلیمتری مختلف از 5 میلیمتر با بالا تولید میشوند و همراه با پیچ و مهره استیل و واشر تخت استیل مورد استفاده قرار میگیرند. واشر فنری استیل سختی و تنسایل بالاتری از واشر فنری آهنی دارد و انعطاف آن نیز کمتر می باشد و بدون نیاز به آبکاری با دارا بودن مقاومت محیطی بالا در اتصالات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

واشر فنری استیل

واشر فنری استاندارد ASME

واشر های فنری طبق استاندارد های مختلفی برای مقاصد مختلف تولید میشوند. معمول ترین نوع و استاندارد واشر فنری که در اتصالات پیچ و مهره های شش گوش استاندارد DIN933, DIN931, DIN912 بکار می رود طبق استاندارد DIN127 تولید شده است. اما بجز این مدل که طرح معمولی واشر فنری محسوب میشود مدل دیگر نیز در دستگاه ANSI/ASME تحت کد B18.21.1 بیان شده اند که به ترتیب واشر فنری سنگین HEAVY، فوق سنگین EXTRA DUTY و یقه دار HI-COLLAR را تشکیل می دهند. در هر یک از قطر های مختلف واشر فنری هر یک از مدل سنگین دارای ضخامت و قطر خارجی بیشتر از واشر فنری معمولی، فوق سنگین دارای ضخامت و قطر خارجی بیش از سنگین دارد. واشر فنری یقه دار نیز برای کاربری های خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

واشر فنری استاندارد ASME